Myśleć jak Leonardo da Vinci

Myśleć jak Leonardo da Vinci

Myśleć jak Leonardo da Vinci
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Leonardo da Vinci powszechnie uznawany jest za geniusza. Żeby tylko geniusza. Uznawany jest za największego geniusza, który kiedykolwiek żył na planecie Ziemia. Dlaczego? Na jakiej podstawie tak wysoko go oceniają nam współcześni? Czy chodzi oto, że pięknie malował i jeszcze lepiej rysował? Czy zadecydowały tu o tym jego wynalazki, a może chodziło o jego wielką siłę fizyczną?

Te i tym podobne pytania musiaÅ‚ postawić sobie kiedyÅ› Michael Gelb. SkÄ…d to wiem? W przeciwnym razie nie powstaÅ‚a by taka książka, jak jego „MyÅ›leć jak Leonardo da Vinci”. Jest to pozycja, która ma za zadanie utrwalić w nas obraz Leonarda jako najwiÄ™kszego z żyjÄ…cych kiedykolwiek geniuszów oraz spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie, co my współczeÅ›ni możemy zrobić tu i teraz, aby w wiÄ™kszym stopniu wykorzystywać nasz nieograniczony potencjaÅ‚ i upodobnić siÄ™ w przynajmniej maÅ‚ym stopniu do postaci Leonarda da Vinci.

Swoje credo autor ukazaÅ‚ we wstÄ™pie do książki, gdzie rozwodzi siÄ™ nad strukturÄ™ książki oraz pojÄ™ciem inteligencja. Struktura jest prosta i polega na wprowadzeniu nas w epokÄ™ renesansu (ogólnie), a nastÄ™pnie w życie Leonarda (szczegółowo) poprzez ukazanie jego biografii ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem wszelkiego rodzaju dokonaÅ„. Analiza życia i dzieÅ‚ Leonarda pozwoliÅ‚a autorowi na sformuÅ‚owanie 7 zasad, którymi kierowaÅ‚ siÄ™ w swoim życiu „mistrz” i które to wÅ‚aÅ›nie zadecydowaÅ‚y o jego geniuszu.

Następnie następuje omówienie każdej z zasad wedle prostego schematu: wyjaśnienie znaczenia danej zasady (głównie chodzi o wytłumaczenie, o co w niej chodzi), przykłady jej stosowania, kwestionariusz samooceny (mający za zadanie sprawdzić, jak obecnie wygląda przestrzeganie danej zasady w Twoim życiu), rady dla rodziców oraz szereg ćwiczeń rozwijających ten obszar naszego życia, który stanowi wyraz danej zasady.

Wszystkich zasad jest tylko 7, albo aż 7. Ich krótki przegląd pozwoli sobie uzmysłowić, jak szerokiego pola dotyczy omawiania książka. Praktycznie nie ma takiej dziedziny życia, która wyraz swój nie znajduje w jednej z tych zasad.

Po kolei:

- Curiosita – to ogólnie pojÄ™ta ciekawość Å›wiata, którÄ… naturalnie charakteryzujÄ… siÄ™ maÅ‚e dzieci.

- Dimostrazione – sprawdzanie wiedzy drogÄ… doÅ›wiadczenia. Tylko wiedza zrodzona z doÅ›wiadczenia jest czegoÅ› warta.

- Sensazione – wyostrzanie zmysłów, jako oczów naszej duszy. Znajdziemy tutaj cenne informacje m.in. o tradycji muzyki cywilizacji zachodniej.

- Sfumato – akceptacja niepewnoÅ›ci, paradoksu.

- Arte / Scienza – równowaga pomiÄ™dzy lewÄ… (naukowÄ…), a prawÄ… półkulÄ… mózgu (artystycznÄ…).

- Corporalita – ksztaÅ‚towanie kondycji fizycznej, odpowiedniej postawy naszego ciaÅ‚a.

- Connessione – czyli wszystko łączy siÄ™ ze wszystkim i wszystko wynika ze wszystkiego, tzn. że każdy szczegół jest ważny i ma wiÄ™ksze znaczenie, niż siÄ™ to poczÄ…tkowo może wydawać.

Trudno mi sobie wyobrazić kogoś, kto będzie w stanie w sensowny sposób wprowadzić wszystkie zalecenia autora odnośnie przestrzegania wszystkich 7 zasad. To wymaga czasu i to raczej dłuższego odcinka czasu, niż krótszego. Dlatego też, należy sobie zarezerwować czas nie tylko na przeczytanie tej książki, ale na praktykowanie wyłożonych w niej zasad.

Nie można się zbytnio doczepić do czegoś (w sensie znajdowania negatywnych elementów) w tej książce. Jest gruba, ale bardzo szybko się ją czyta, nie przeciąża zbytnio suchymi informacjami. Ma się wrażenie, że autor koncentruje się na praktycznym wymiarze stosowania zasad Leonarda da Vinci. Dlatego, aby w pełni móc ocenić pozycję Michael`a Gelb`a należy najpierw przez dłuższy okres czasu stosować te zasady i dopiero na podstawie uzyskanych rezultatów będzie można ją odpowiednio ocenić.

Powyższa recenzja dotyczy pozycji:
Gelb M. - Myśleć jak Leonardo da Vinci. Rebis, Poznań 2004.

--
Zobacz na czym polega naprawdÄ™ szybka nauka

Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów

--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Wyślij dziadków na studia!
Poznaj 10 faktów, które pomogą Tobie zdobyć więcej czas
Szkolenie BHP obowiÄ…zkowe przy umowie zlecenia?
Mity o odchudzaniu
(Meta)Fizyka kontrowersyjności